2016 North Aegean Cup
Home Results Race Documents Entry Form Entrants List Gallery Contact

Entrants List

# Yacht Name Sail Number Type / Model Skipper Club
1.  OXYGONON GRE-70 X-35 OD Akis Tsalikis Nautical Club Thessaloniki
2.  My Way GRE 42 Rodman 42 Faidon Kydoniatis NOEF
3.  ADRA GRE-1221 Beneteau First 31.7 Zinovios Gregorides NAOV
4.  GRANMAX GRE-88 IMX38 PRITSOULIS CHRISTOFOROS NCTH
5.  IBS-40Plus TUR9101 POGO 8.50 Ozcan Ozverim MDG
6.  LZ yachting 1991 BUL 1991 x-35 Lachezar Bratoev y/c Bavaria yachts - Bulgaria
7.  Uniq2go_Hangover TUR 1979 First 34.7 M Genco Sindel TR
8.  PEGA GRE970 XYachts 362 sport Dimitrios Alevizakis HORC
9.  Bana Bioletta 3 GRE 1212 ILC 40 Giannis Sykaris H.O.R.C.
10.  TAMUMM-MARINESHOP-3M-BAINBRIDGE GRE-1265 FARR30-evo ANTONIOS KATIGIANNAKIS N.C.Th.
11.  ELLINIXX GRE 2006 IMX 40 ΛΕΟΝΤΑΡΙΔΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ Ν.Ο.Θ.
12.  ΠΑΡΑΛΟΣ GRE 1482 G S 40 ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ Ν.Ο.Θ.
13.  VENTUS GRE 933 Jeanneau Sun Fast 37 Stavros Kouris NAS
14.  Code Zero Vodafone GRE 9442 Grand Soleil 42R Belegris Michalis - Papadopoulos George Ch.I.O.R.C.
15.  KRAKEN GRE 302 MOUNTGAY 30 MARAKIS DIMITRIS OFTh
16.  ENALLAX GRE49129 X-99 TSAKALIS THODOROS NAOKTh
17.  BlueLine Free Motion GRE-1153 Bavaria 35 Match George Drakopoulos N.A.C.Kalamata "AEOLOS"
18.  BAXIMUS GRE 74 X-35 BAXEVANIS THANASIS OFTh
19.  IRONFX CYO 46 FARR45 Nicolas Epiphaniou Famagusta Nautical Club
20.  Etoile du Nord GRE - 1074 First 31,7 Stergios Vlachopoulos CNCE
21.  SIMINA ROU 410 ELAN 410 Iulia Fulicea Club Sportiv Balkan
22.  Black Jack GRE-4242 GP42 M. Kourtesis/M. Chatzikyriakakis Piraeus Sailing Club
23.  ETOILE DU NORD GRE 1074 BENETEAU FIRST 31.7 VLACHOPOULOS STERGIOS NAUTICAL CLUB OF THESSALONIKI
24.  HAKUNA MATATA GRE - 1243 COMET 41 MAVROUDIS TRIANTAFILLOS N.C.TH
25.  ΑΔΡΑ (ADRA) GRE-1221 BENETEAU FIRST 31.7 ZINOVIOS GRIGORIADIS NAOB (NAUTICAL CLUB OF VOULA)
26.  BUYAN UKR 9640 Sydney 40 Albert Kabakov Katran
27.  NIRIIDA GRE-1135 ELAN 37 SD Pascalis Samaras NCTH
28.  astrapi GRE01 JOD35 Gkritzelakis Christoforos Nautical Club of Kavala
29.  COSA NOSTRA GRE 7495 Archambault Grand surprise Dimitris Petras Thessaloniki Offshore Racing Club
30.  ANATELOUSSA AFRODITI GRE 1282 FIRST 34.7 GIORGOS AYGERINOS ΝΟΘ
31.  Bullet-Encode GRE-76R TP52 D.DELLIGIANNIS, S.KAMBOURIDIS YCG
32.  MELX II - P.L.FERRARI ITA 6326 SINERGIA 40 STAVROS PAPAGIANNOPOULOS Y.C.G.
33.  Simina 2 ROU-411 Elan 340 Cristian Ghelner Club Sportiv Balkan
34.  ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ GRE 1007 FIRST 36.7 ΣΠΑΝΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΝΟΠΦ
35.  ANAX GRE-1550 First 34.7 Nikos Anagnostou NOTK
36.  Windwalker GBR 111L SWAN 45 Aleksandar Aleksandrov Yacht and Surf Club "Nessebar"